HGC FİNALLERİ BAŞLIYOR!

hgc-finalleri-basliyor

2018 yılının en büyük Hots mücadelesi başlamak üzere! Blizzcon'daki HGC finallerinden bahsediyoruz tabii ki! 2-3 Kasım tarihlerinde Blizzcon’da yapılacak çeyrek, yarı final ve final serilerinin oynanacağı Play-off aşamasından önce 12 takımın mücadele ettiği ve 4 takımın Play-off aşamasına kalamadan elendiği Grup Aşaması’nın kısa bir değerlendirmesini yapalım..

Blizzard Arena’da oynanan Grup Aşaması’nda 12 takım 6’şarlı 2 grupta bulunmaktaydı.A grubunda Özellikle 2 Kore temsilcisi ‘’Gen.G’’ ve ‘’Miracle’’ takımları arasında bir rekabet bekleniyordu ki aynen öyle oldu.. Güney Kore şampiyonu ve dünyanın en iyi oyuncusu olarak kabul edilen Rich’li  Gen.G takımı Avrupa temsilcisi Team Liquid’e karşı aldığı sürpriz denilebilecek 1 yenilgisi haricinde diğer 9 maçında da dominant bir performans göstererek Miracle’in da önüne geçti ve grubunu 1. bitirmeyi başardı. Miracle - Gen.G serisinde 1-1 beraber bitirse seriyi grubu 1. sırada kapatabilecek olan Miracle ise bo2 serinin 2 oyununda da Gen.G’ye boyun eğerek grup 2. Liği kabullenmiş oldu. Team Liquid fena olmayan bir görüntü çizdi ve kendileri açısından tatmin edici bir sırada grubu 3. Bitirdi. Çeyrek finalde B grubundan HeroesHearth ile eşleştiği düşünüldüğünde yarı final onlar için uzak bir ihtimal olmayacaktır. Kuzey Amerika temsilcisi Tempo storm ise B grubundaki diğer Kuzey Amerika temsilcisi ile kıyaslandığında vasat bir görüntü çizdiğini söyleyebiliriz. Ki bu da onların çeyrek finale ancak 4. Sırada çıkabilip işini yarı final için bayağı bir zora sokmasından anlaşılabilir. 5. Sırada Çin temsilcisi BTG ve 6. Sıradaki Tayvan temsilcisi Luna Meow ise diğer 4 takımdan bayağı net bir şekilde alt seviye takım olduklarını kanıtladılar. Hatta Luna Meow alt seviyenin de altı olduğunu göstermiş oldu BTG serisindeki oyunlarıyla.

B grubunda grup 1. Liği için 2 aday gösteriliyordu. Biri Avrupa’yı domine eden Snitch’li Dignitas diğeri de Kore’nin 2 numaralı seribaşı olan takımı Tempest idi. Lakin Tempest hiç de Dignitas’ın sikletindeymiş gibi bir görüntü çizmedi. Hem Dignitas ile olan serilerinde hem de genel grup performanslarına bakıldığında. Çin takımı The One’a oyun vermeleri aynı zamanda Kuzey Amerika temsilcisi HeroesHearth’a karşı aldıkları 2-0 lik mağlubiyet ile grubu ancak 3. Sırada tamamlayabildiler ve çeyrek finalde onları baya zorlu bir rakip bekliyor olacak.
Dignitas ise bildiğimiz gibiydi. 10’da 10 yaparak grup aşamasını namağlup yani hiçbir haritada yenilgi almayarak kapatan tek takım oldular. Kore takımına karşı adeta bir Kore takımı gibi oynadılar. Ve muhtemel bir Gen.G - Dignitas finalini görebileceğimizin sinyalini verdiler ki bu zaten bekleniyordu. Asıl şaşırtıcı olan HeroesHearth’in Tempest’i yenip grubu 2. Sırada bitirmesi oldu. Onlar bu sayede çeyrek finalde Team Liquid gibi tam dişine uygun bir rakiple eşleşmiş oldular. Yarı final onlar için de uzak bir ihtimal olarak gözükmüyor. Bir diğer şaşırtıcı sonuç da Fnatic’i bölgesel elemelerde eleyerek buraya gelen ve kendilerinden beklentileri yükseltmiş olan Mopsio’lu Leftovers’ın EU HGC’de gösterdiği performansın çok altında kalarak grubu sadece Avustralya temsilcisi Mindfreak’in önünde bitirmesi ve grup aşamasında elenmesi oldu. The One ise beklenenin üstünde performans gösterdi ve sürpriz zaferler kazandı. Bu sayede Çin bölgesi adına iyi bir iş başararak grubu 4. Sırada bitirebildiler ve bir Çin takımının çeyrek final kalmasını sağlamış oldular.

Çeyrek final eşleşmeleri alttaki resimde gösteriliyor. İlk seri Gen.G ile The One takımları arasında oynanacak. Ve saat 22.00’da başlayacak. Play-off aşamasındaki çeyrek final serileri ‘’best of 3'' yarı final ve final seriler ''best of 5'' oynanacak. Ve sabah saatlerine kadar ardı ardına oynanarak devam edecek. İlk gün çeyrek final serileriyle sona erecek. 2. Gün de yarı final ve şampiyonun belirleneceği final serileri oynanacak. Eşleşmelere bakıldığında Gen.G, Dignitas ve Miracle yüksek ihtimal yarı finale çıkacak şeklinde okunabilir. Sadece Team Liquid ve HeroesHearth arasındaki seri dengede gözüküyor oradan 2 takımın da eşit şansı var gibi diyebiliriz güç dengesi olarak bakıldığında.


Yayını nereden izleyeceğiz sorusuna gelirsek: Blizzard’ın ana kanalından izleyebileceğiniz gibi 
HGC partner yayıncısı Okan Uçak’ın Türkçe anlatımıyla www.twitch.tv/akfon kanalından izleyebilirsiniz. Bu konuda tercihiniz Türkçe anlatımla yayından olmalı diye düşünüyoruz çünkü Türkiye Hots topluluğu olarak kalabalık görünmemiz önem arz ediyor Blizzard’ın daha çok dikkatini çekebilmemiz adına. Destekleriniz çok önemli! Açılış seremonisinin ertesinde bu büyük, heyecanlı ve eğlenceli rekabete bekliyoruz! Müthiş seriler bizi bekliyor olacak! Hatta açılış seremonisini de isterseniz ‘Akfon’ kanalından izleyebilirsiniz. Yayıncımız Açılış Seremonisi’nde de sunumda olacağını söyledi.


Son olarak grup aşamasındaki alttaki kaynakta linki görülen drop düşme etkinliği aynen Play-off Aşaması’nda da devam ediyor ve turnuva yayınını yapan tüm kanallarda geçerli Türkçe anlatımlı kanalımız dahil.

https://blizzcon.com/en-us/news/22549375/twitch-drops-are-back-for-heroes-and-starcraft-ii
YORUM YAZ

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekli.YORUMLAR (0)